baietel, 5 luni, pete rosii, Aptamil HA, Aptamil Pepti | AptaNutricia
baietel, 5 luni, pete rosii, aptamil ha, aptamil pepti
Dezabonează-te

Buna ziua! Am un baietel de 5 luni. Dupa vaccinul de 4 luni plus a doua doza de rotarix imediat dupa ce a baut formula de lapte i-au aparut pete rosii pe corp (asemanatoare cu petele de toxiinfectie alimentara) care dupa 10 minute dispar complet si reapar la fiecare masa. Medicul pediatru ne-a recomandat Xyzal, nu au trecut, schimbarea formulei de lapte cu una HA, s-au mai diminuat, dar tot se inrosea. S-a banuit ca este alergic la proteina din laptele de vaca si ni s-a recomandat Aptamil Pepti. In acest timp am facut analizele de sange care au rezultat ca nu este alergic la proteina din lapte, plus alte analize la sange si scaun care au iesit toate bune. Totusi medicul pediatru ne-a recomandat sa mergem in continuare cu Aptamil Pepti. Daca el nu este alergic as putea sa ii dau Aptamil HA? Acum petele au trecut. Ar trebui sa facem si alte investigatii? Eu am banuit ca este o reactia a vaccinului pentru ca a aparut imediat dupa el. Multumesc!


Răspunsuri

Amelia  Dan

Medic Primar Pediatrie

User
Ca să vezi răspunsurile expertului:
Autentifică-te

sau

Crează cont
Olivia Forgiarini, Educator Perinatal SAMAS